2021 yılında…

“… Herkes kendi vicdanıyla uyum içinde yaşamalı,
kimseye kötülük yapmamalı. O zaman her şey yoluna girer

ljubov morechodova

burada uzun uzun yazamasam da en azından her gün bir şarkı çalmak istiyorum. bugün bir şarkı çalmaktan fazlasını yapıp geçen hafta tanıştığım şahane bir kadından, lyubov morechodova‘dan söz edeceğim. ona ilişkin habere DW Türkçe’nin youtube sayfasında rastladım. video için şuraya tıklayabilirsiniz.

lyubov morechodova seksenine merdiveni dayamış rus bir nine. yarım yüzyıl kaynakçı tornacı ve işletme mühendisi olarak çalışıp emekli olmuş. kocasını kaybetmiş. çocuklarından uzakta baykal köyü kıyısında inanılmaz güzel inekleri ve köpekleriyle yaşıyor. hala kayarak ve tüm bedenini kullanarak çalışmaya devam ediyor üstelik.

onun hakkında bir belgesel de yapılmış. izlemek isterseniz şurayı tıklayın lütfen.

belgeselin bir yerinde arkadaşı boris yegorovich’le bir rus halk şarkısı olan muhteşem deniz, kutsal baykal‘ı keyifle söylüyor; ben izlemeye doyamadım.

şimdi aynı parçanın iki şahane yorumunu dinliyoruz. ilkini kim söylüyor bulamadım ama ikincisi russian festival ensemble‘dan.

6 Responses
 1. Buraneros

  RT Documentary, izlemeye bayıldığım kanallardan biri, elbette uydudan; Hanımefendiyle kanalda rastlaşmış, hayvanları ve arabasıyla ilişkisini çok sevmiş, zevkle izlemiştim. Onu tanımaktan çok mutlu olduğum, içimin gülümsediği enfes bir akşamdı, bayılmıştım:) Fakat radyo z ‘de yeniden karşılaşmak çok daha şahane, üstelik iki güzel yorumla:)

  1. radyo z

   hakikaten insanın içini gülümseten ve her şey aslında nasıl da basit diye hissettiren bir kadın babuşka lyubov 🙂

 2. Çok teşekkür ediyorum Zeldacığım.
  Babuşka Lyubov’a bayıldım bayıldım. Aydınlık yüzüne, sözlerine, hayat felsefesine…
  İyi ki tanıştırdın onunla. 🙂

Leave a Reply

kategoriler