bugün inşaata…

“… I wish I was a radio song, the one that you turned up….”

demir sesleri hakim; temel büyük bir sabırla örülüyor günlerdir… çalışma masamdan bir binanın nasıl yapıldığını gerçek-zamanlı olarak izliyorum.

temel sadece yan bahçede açılmadı, içimde de dev bir çukur var; güzelim ağaçlar hoyratça kesildi, kuşlarımın konduğu kocaman ceviz, yeni dünyalar, asmayla sarılı nar, kurtbağrı ağaçları, yıllardır yediğimiz inanılmaz lezzetli erik ve kiraz ağacı yok artık. sadece bizim bahçede olduğu için kalan çalışma masamın tam karşısındaki kurtbağrının yan bahçede kalan kökleri açıkta. o kısmı kapatacaklar ama kökler gömülene kadar bana huzur yok…

***

yılın ilk haftası bitti… bu yıl kendime okunacak kitap sayısı hedefi koymadım, yapılacaklar listesi yapmadım ama günlüğüme “bu yıl farklı olmalı” notunu düştüm. peki bu fark ne derseniz canım öykü’nün instagram paylaşımında bunun yanıtı:

… beni heyecanladıran şey ne? ve beni heyecanlandıran şeylere hayatımda yer açıyor muyum?

amerikalı efsanevi folk şarkıcısı woody guthrie 1943 yılının ilk gününde 33 maddelik yeni yıl için kurallar listesini resimleyerek yazmış defterine

bu kurallar dizisi zamandan, coğrafyadan bağımsız bir şekilde hala hepimiz için geçerli olabilecek bir liste;

daha fazla ve daha iyi çalış, bir programa göre çalış, dişlerini fırçala, tıraş ol, banyo yap, iyi meyve sebze ye ve süt tüket, varsa çok az içki iç, her gün şarkı yaz, temiz giysiler giy ve iyi görün, ayakkabıların parlasın, çoraplarını değiştir, yatak çarşaf ve nevresimlerini sık sık değiştir, çok sayıda kitap oku, bol bol radyo dinle, insanları daha iyi tanı, evi temiz tut, yalnız kalma, mutlu ol, umut makinesini çalışır durumda tut, iyi şeyler hayal et, para biriktir, mayayı sakla, arkadaşın olsun ama vakit kaybetme, mary ve çocuklara para gönder, güzel çal ve söyle, daha iyi dans et, savaşı kazanmaya yardım et-faşizmi yen, anneni sev, babanı sev, pete’i sev, herkesi sev, kararlı ol, uyan ve savaş.

woody guthrie çalmadan olmaz tabii; this land is your land diyoruz.

***

yan taraftaki inşaatın yükselişine paralel yaşayacağım 2023 için, işin heyecan kısmı bir yana, woody gibi bir liste yapsam ilk dört kural şunlar olurdu sanırım. gelecek yıllar için yıpranan temeli, kirişleri ve kolonları biraz desteklemek adına;

daha çok hareket et…

daha çok oku ve yaz…

öğrenmeye devam et…

umudunu besle, kaygılarının seni esir almasına izin verme…

****

peki ya sizin 2023 için ilk dördünüzde neler var? kimbilir, belki bana söylersiniz…

diyerek şahane bir pearl jam şarkısı ile bu yayını kapatıyorum; wishlist diyoruz.

9 Responses
 1. Benzer bir inşaattan benim karşıma da dikiliyor. Geçen bahar gürültüsünü çektik, şimdi yükseliyor da yükseliyor, sokaktaki 5 katlı binalara inat 8 kat yapıyorlar yenileri ve her biri diğerinden çirkin. Sovyet dönemi binaları gibi. Işığımızı kesecek, ondan geçtim, sizdeki gibi bir sürü ağaç gitti sevimsiz bina uğruna. Mahalle şantiye adeta…
  Hiçbir planım, hiçbir kuralım yok yeni yıl için. Becerebilirsem biraz daha çok gezmek istiyorum kızkardeşle o kadar. Sağlıklı olalım yeter diyorum, umut olarak da sadece torun var :))

  1. radyo z

   bina sevimsiz mi olacak henüz bilmiyoruz ama sevimli olma ihtimali oldukça düşük tabii. nasıl bu kadar çirkin binalar yapıyorlar anlamıyorum. üstüne bir de nal gibi inşaat firmasının adını yazıyorlar istanbul.

   umarım gezersin kızkardeşinle hayal ettiğin gibi; sizin için evrene bir dilek attım bile 🙂 bu arada hani eskişehir’de bir buluşma olacaktı. yattı her halde o plan.

 2. Geçen yıl beceremedik, Ekmekçi Kız Bodrum’a gitti, Ceren’in annesi hastalandı, Şule yazlığa gitti. Biz günübirlik gidip geldik sadece, bu yıl yapalım gerçekten, çok basit bir eylem aslında ama orta noktayı bulamıyoruz. İstanbul’da şehir içinde karşıya geçmekten kolay. Üstelik gittik Odunpazarı Müzesi’ni bile gezemedik kapalıymış, benim alacağım var yani. Evrene bir dilek de ben yolladım, hadi bakalım :)))

 3. İnşaat konusunu pas geçiyorum, ekleyecek söz bulamıyorum ve tüm olanlara çok sinirleniyorum.

  Dileklere gelince, benimkiler de neredeyse aynı sadelik ve netlikte. 🙂
  Ek olarak, geçen sene başaramadığımız Eskişehir buluşmasını bu baharda yapmak arzumu belirtiyorum.
  Kayıtlara geçsin lütfen! :))

 4. Mayıs sonu, daha önce hem soğuk olur, hem ben daha Ankara’ya gitmemiş olurum. Gidince duruma bakar, organizasyon için hazırlanır, sizlerin fikrini sorarım, anlaştık?

 5. ben dayanamayıp bir liste yaptım yine 2023 için. ilk dördü şöyle, noktasına dokunmadan paylaşıyorum bak:
  1- Yavaş ye (Kime göre, neye göre? Nasıl ölçülür? Ama işte, yavaş ye, arkandan atlı koşturmuyor. 😊)
  2- Daha çok hareket et (Yürüyüş yetmez, yetmiyor. Haftada iki 10 dakika olsun pilates / yoga vb bir aktiviteyi hayatıma soksam çok iyi olur. Üyelikle, para yatırmakla da olmadı, bir şey yapmalı…)
  3- Kendine iyi bak (Hadi bakalım bu da ne, haftada bir maske yapsam, her akşam yüzümü yıkayıp cildimi temizlesem bence iyi bir başlangıç olur 😊. Ayda 1 kaşımı aldırıp 2 ayda bir de kuaföre gidersem mükemmel!)
  4- Dolaplarını düzenli tut (Az eşya koyunca düzenli oluyor, düzenli kalıyor. Kesin bilgi, yayalım.)

  liste 18 madde oldu ama daha yazarken ferahlattığına göre beni, çok da sorun değil diye düşünüyorum, bakalım.

  1. radyo z

   ilk dört şahaneymiş ve eminim listenin tamamı öyledir 🙂 acaba bir de laysamina blog’a geri mi dönse 2023’te 😉

Leave a Reply

kategoriler